вторник, 2 февруари 2016 г.

18. Еластомери

18. Еластомери

         Високополимери. Това, което ги отличава от останалите високомолекулни продукти е особено голямата дължина на молекулната верига. Отношението между дължината на веригата и напречното сечение на молекулата достига няколко хиляди единици това прави еластомерите високо еластични продукти. Наричат се още каучуци. Естествения каучук се добива от кората на някои дървесни видове под формата на латекс. Синтетичните представители са първият синтезиран каучук наречен
( - CH2 – CH = CH – CH2 - )n
( - CH2 – CH = C – CH2 - )n         изопренов/синтетичен аналог на

естествения каучук. Физичната разлика между природния и синтетичния продукт е степента на нагънатост на макромолекулите при естествения продукт.
( - CH2 – CH C – CH2 - )n         Хлорпреднов каучук

( - CH2 – CH = CH – CH2 – CH2 – CH - )n   бутадиенатриек калчук

( - CH2 – CH = CH – CH2 – CH2 – CH - )n   бутадиеннитрилов каучук

         Нямат добри физикомеханични св-ва и те имат, в суров вид не се използват. От тях се изготвят каучукови смеси. Най-често чрез добавянето на сяра и сяросъдържащи съединения. Процеса се нарича вулканизация. С повишаването на температурата сярата свързва макромолекулите с така наречените сярни мостова. Качествата на получаващите се каучукуви смеси силно зависят от съдържанието на сяра в сместа. При съдържание на сяра до 30% получените продукти се наричат гуми. Това са високоеластични продукти. При съдържание на сяра над тези % се получават твърди ниско еластични продукти наричани егонити. Освен сяра каучукувите смеси съдържат още : пълнители, пластификатори, антиостарители, стабилизатори, оцветители и други добавки.

Няма коментари:

Публикуване на коментар